مسئوليت هاي شركت های حمل ونقل

وظایف و مسئولیت های شرکت های حمل ونقل


میربار اصفهان با ارائه مسئولیت های شرکت های حمل ونقل ، سرویس های منظم، برنامه ریزی بسیار دقیق حمل کالای زمینی، داخلی و خارجی پاسخگوی نیازهای مشتریان عزیز است.
برای مشاوره و تماس با مشاوران ما با شماره فوق تماس حاصل فرمایید: 09132091054

اصطلاحات بکار رفته در این آیین نامه به شرح زیر تعریف میشوند:

وظایف شرکت های حمل ونقل

تعاریف و کلیات مسئولیت های شرکت های حمل ونقل

بارگیر

قسمت ثابت یا غیرثابتی از وسیله نقلیه باری است که کالا، داخل یا روی آن قرار میگیرد.

بارعام

منظور از بار عام، باری است که به لحاظ اندازه، شکل و حجم بسیار متغیر است وجابجایی آن در شبکه جاده های کشور عمومیت دارد.
پک ها و پالت ها: پک ها بسته های واحدی هستند که از چندین لایه کالای مشابه یا متفاوت تشکیل شده اند و جهت حمل بر روی پالت قرار میگیرند. به عنوان نمونهای از پکها میتوان به کارتن و کیسه های کاغذی حاوی سیمان اشاره کرد.

کیسه و گونی

خصوصیت اصلی این بارها تراکم کم، حجم زیاد و ابعاد بزرگ می باشد. از انواع این بارها میتوان به عدل پنبه، کیسه و گونی های شامل شکر و برنج اشاره نمود. مصنوعات فلزی، لوله های با قطر کم، صفحات آهنی، تیرآهن، اتصالات و محموله های مشابه چوبی که توسط مفتول های سخت دسته بندی می شوند.

بارهای متحرک یکی از وظایف شرکت های حمل ونقل

باری است که ممکن است حین حرکت، داخل وسیله نقلیه جابجا شود. انواع دام وطیور، قطعات آویزان در بارگیر مثل گوشت، مایعات و… .

بار فله ای

بخشی از مبادلات بین المللی را کالاهای فله کشاورزی، معدنی و صنعتی تشکیل میدهند که نیازمند بسته بندی خاصی نیستند و داخل انبارهای کشتی یا کانتینرهای مخصوص، بارگیری و حمل میشوند.

بارهای بزرگ

از وظایف شرکت های حمل ونقل شامل انواع کانتینرها، تانک ها، وسایل نقلیه، ماشینآلات راهسازی، ماشین آلات کشاورزی، توربین های برق و ترانسفورماتورها می باشند.

بندها

ابزار ایمنی هستند که اجزاء بار را به یکدیگر و به محل های اتصال وسیله نقلیه متصل می نمایند. انواع زنجیرها، سیمها، تسمه ها و… .

پوشش بار یکی از وظایف شرکت های حمل ونقل

هدف از پوشاندن بار، از یک سو حفاظت آن در برابر شرایط آب و هوایی و از سوی دیگر محافظت از مردم و محیط زیست در برابر سقوط و پخش شدن بار است. به عنوان مثال چادر برزنتی پوشش ضد آبی است که برای پوشاندن بار به کار می رود.

پالت

صفحه مشبک چوبی پایه داری است که شاخک های لیفتراک در زیر آن قرار
می گیرد و به راحتی آن را جابجا میکند. معمولاً برای حفاظت از بسته بندی های ساده
از پالت استفاده میشود و در نتیجه موجب سهولت و تسریع عملیات تخلیه و
بارگیری میگردد.

ضربه گیر

هر شئ انعطاف پذیر و نرمی که برای نگهداری و حفاظت بار به بکار رود.
ظرفیت یا وزن بار مجاز وسیله نقلیه: حداکثر وزن بار یا مسافر است که با توجه به نظر کارخانه سازنده و ضوابط و مقررات فنی مربوطه تعیین میگردد.

قوانین و روش های کلی مهار

این آیین نامه بر این مبناست که از وظایف شرکت های حمل ونقل هر وسیله نقلیه حمل کننده بار باید به گونه ای بارگیری، مهار و رانده شود که برای راننده و اشخاص دیگر خطری نداشته باشد و آسیبی به بار و محیط زیست وارد نگردد.
رعایت قوانین آیین نامه حمل ونقل بار در راه های کشور و آیین نامه حمل کالا های ترافیکی الزامی بوده و در صورت مشاهده مواد قانونی مشابه با مواد این آیین نامه، رعایت قوانین ذکر شده در دو آیین نامه مذکور ارجهیت دارد.

مسئولیت های شرکت های حمل ونقل
وظایف شرکت حمل بار


مجموعه سیستم مهار باری که در آیین نامه پیش بینی شده، حداقل امکانات مورد نیاز برای مهار بار میباشد؛ در صورتی که فرستنده گان کالا و شرکت های حمل ونقل مایل باشند میتوانند در جهت تقویت سیستم مهار اقدامات لازم را به عمل آورند.
در صورتی که مقررات این آیین نامه در هنگام جابجایی کالا رعایت نشده باشد، وسیله نقلیه باربری توسط پلیس متوقف میگردد.