کامیون های بین شهری

انواع کامیون های بین شهری


کامیون یک وسیله حمل ونقل زمینی برای بار های داخلی و بین المللی هرکشور است که ظرفیت های 6 تا 40 تن بار را دارند، بسته به نوع بار، کامیون های برون شهری با توان پایین تر و بالاتر انتخاب می شود.

تاریخچه کامیون های بین شهری در ایران

کمپانی ایران‌خودرو دیزل که در ابتدا شرکت خاور نام داشت،در سال ۱۳۳۸ شروع به کار کرد و در سال ۱۳۴۳ کامیون و کامیونت‌های مرسدس‌بنز را در دست تولید قرار داد.

نخستین کامیون تک در ایران

اولین کامیون های باربری ایران مرسدس بنز ال کلاس بوده که از سال 1338 شمسی تولید شد. این کامیون ها با نام بنز مایلر هم شناخته می شود و از نوع ۶ چرخ یا کامیون تک می باشد.

بنزمایلر
کامیون بنزمایلر

نخستین کامیون جفت در ایران

بنز ۲۶۲۴ از نخستین کامیون های ۱۰ چرخ در ایران بود. این مدل بعد ها توسط ایران خودرو تولید شد و با نام ۱۰ چرخ ۲۶۲۴ دماغ کوتاه شناخته و شهرت گرفت.

بنزمایلر دماغ کوتاه برون شهری
10چرخ ۲۶۲۴ دماغ کوتاه

انواع کامیون تک و جفت

این کامیون ها قابلیت حمل بار ۱۰ تا ۱۵ تن را دارند وبه ۵ دسته ی اصلی تقسیم می شوند که شامل:

کامیون باری

در دو نوع ۶ و ۱۰ چرخ که برای حمل بار استفاده می شود
این کامیون ها یک قفسه ساده دارند که کاملا روباز است وکامیون های بین شهری مناسبی برای بارهایی نظیر میوه در مساف کوتاه ، اهن آلات و مصالح ساختمانی بکار می روند.

بنزمایلر باری کامیون های بین شهری
کامیون باری

کامیون مسقف

این کامیون ها برای حفظ و نگهداری بهتر بار، کامیون های برون شهری در برابر باد و باران و عوامل خارجی طراحی شدند. این کامیون ها در قسمت خارجی خود از ضربه گیرهایی استفاده می کنند تا ضربه های وارد شده در جاده به بار آنها منتقل نشود. عمده بارهای این کامیون ها اثاثیه منزل، وسایل شکستنی و پوشاک می باشد.

کامیون مسقف
کامیون مسقف

کامیون برون شهری بغل بازشو

با توجه به انواع بارها و نیازهای بازار این نوع کامیون طراحی شد و مزیت اصلی این کامیون ها بارگیری راحت و آسان آنهاست که محبوبیتشان را برای کامیونداران بالا برده است.

بغل بازشو
بغل بازشو

کامیون های برون شهری کمپرسی

این کامیون های برون شهری از یک اهرم جک در قسمت باری استفاده میکنند که این اهرم قابلیت سر و ته کردن بار و تخلیه راحت ان را داراست. از عمده بارهای این کامیون ها: شن، ماسه و بعضی مصالح و نخاله های ساختمانی.

بنزمایلر
کمپرسی

کامیون های برون شهری یخچالی

برخی از بارها برای حمل به دمای خاصی نیازدارند برای این قبیل بارها از کامیون های یخچالی استفاده می کنند. این کامیون ها یک مدل ازکامیون های مسقف مجهز به سردخانه داخلی هستند که قابلیت تنظیم دمای درون جعبه بار را دارد.

کامیون یخچالی
کامیون یخچالی